مقدمه‌چینی دولت انگلیس برای عادی‌سازی تنفر علیه مسلمانان
مقدمه‌چینی دولت انگلیس برای عادی‌سازی تنفر علیه مسلمانان
وزیر کشور انگلیس پس از فروکش کردن اعتراض‌های عمومی به لایحه افزایش قدرت و اختیارات سرکوبگرایانه پلیس، از این نهاد امنیتی خواسته تا خشونت‌های مرتبط با تنفر را که پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) علیه مسلمانان این کشور شدت گرفته، ثبت نکند.
دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 7055
به گزارش «آرماگدون» ، نشریه تایمز چاپ لندن روز دوشنبه به نقل از منابع نزدیک به دولت گزارش داد که «پریتی پتل» طی نامه‌ای به دانشکده افسری اعلام کرده که آن بخش از محتوای آموزشی را درباره ثبت تحولاتی که به گفته او، جرمی در آن‌ها رخ نداده حذف کند. پتل دو ماه پس از آن‌که نتوانست دلیل قانع کننده‌ای برای ناپدید شدن ده‌ها هزار پرونده کیفری از سامانه پلیس ارائه کند، اکنون ادعا کرده که این اسناد در سوء پیشینه افراد ثبت و اعتبار آن‌ها را خدشه‌دار می‌کند.
چندی پیش گزارش شد که اطلاعات مربوط به اثر انگشت، مشخصات ژنتیکی و سوابق دستگیری ۱۵۰ هزار سابقه‌دار از سامانه اطلاعات پلیس انگلیس ناپدید شده است. وزیر کشور انگلیس این مساله را به یک نقص فنی نسبت داد و از ارائه پاسخ در این زمینه طفره رفت.
اکنون پویش‌های مدافع آزادی بیان از طرح «پتل» که به ادعای آن‌ها زمینه را برای ابراز عقاید بدون جرم‌انگاری فراهم می‌کند استقبال کرده‌اند. آن‌ها تاکید دارند که فرآیند ثبت خشونت های مرتبط با تنفر باید به‌طور کامل از سامانه پلیس حذف شود. برخی مدافعان حقوق بشر هم ادعا می‌کنند که دولت در مسیر درستی گام برداشته، زیرا «ثبت حوادث مرتبط با تنفر از پایه و اساس اشتباه است»
این درحالیست که بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، ضریب خشونت علیه مسلمانان و حوادث مرتبط با اسلام‌هراسی در بخش‌هایی از انگلیس تا ۸۰ درصد پس از برگزیت افزایش داشته و پلیس نسبت به پیگیری این موارد کوتاهی می‌کند.
یافته‌های دانشگاه «نیوکاسل و نورثامبریا» حاکیست؛ سه چهارم مسلمانان بر این باورند که فضای تنفر علیه آنها در جامعه رو به افزایش بوده و ۶۸ درصد می‌گویند، روزانه شکلی از اسلام هراسی را تجربه کرده‌اند.
در این گزارش به نمونه‌هایی اشاره شده که چگونه مسلمانان در سطح جامعه تحقیر شده و به آنها عبارت‌های توهین‌آمیزی نسبت داده می‌شود. حملات به مساجد و مراکز اسلامی و تخریب ساختمان‌ عبادی از دیگر نمونه‌هایی است که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.
بیشتر تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، تعداد حملات علیه مسلمانان همواره روند صعودی داشته است. برخی گروه‌های مسلمان در انگلیس بر این باورند که دولت عزم جدی برای برخورد با اسلام‌هراسی ندارد.
از نگاه کارشناسان، سیاست‌های ضد مهاجرتی در کنار خیزش جریان‌های راست‌ افراطی در شکل‌گیری و تشدید تفکرات اسلام هراسی نقش مؤثری داشته است.
«حجت رمزی» مسؤول شعبه آکسفوردشایر مؤسسه «تل ماما» در گفت‌ وگو با ایرنا اظهار کرد که از نظر او، وضع مسلمانان انگلیس به لحاظ اسلام هراسی وخیم‌تر شده است. وی، خروج از اتحادیه اروپا را یکی از عوامل تشدیدکننده اسلام هراسی نامید.
به گفته وی، یکی از مشکلات عمده بر سر مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است. این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا «اسلاموفوبیا» را نادرست توصیف کرد و گفت: باید به دنبال تعریف دقیق‌تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.
در انگلیس حزب کارگر به ‌طور رسمی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخت تا به ‌این‌ ترتیب ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درک بهتری را از وضع اسلام‌ستیزی و عواقب شوم آن حاصل کند.
بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد. این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان صورت گرفته است.
در همین حال بیش از ۷۵۰ نهاد اسلامی، ۸۰ استاد دانشگاه و ۵۰ نماینده پارلمان از این تعریف حمایت کرده‌اند.
با این حال، حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون تاکنون از پذیرش تعریف اسلام هراسی امتناع کرده و بیشتر اعضای این حزب، به داشتن گرایش‌های اسلام‌ستیزانه شناخته می‌شوند.
«مسعود شجره» دبیر سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس هم در این زمینه به ایرنا گفت که اسلام‌هراسی در این کشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است.
وی معتقد است که بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان کمک کرده است.
این درحالیست که دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس می‌گوید پلیس حوادث اسلام هراسی و تنفر علیه مسلمانان را جدی تلقی نمی‌کند، «تخصص برای رسیدگی به این‌گونه جرائم را ندارد و هیچ ساز و کاری برای قربانیان در نظر گرفته نشده است.»
شجره معتقد است که این مساله فقط مختص اسلام هراسی نیست، «بلکه در خصوص سایر موضوعات اجتماعی صدق می‌کند، به‌گونه‌ای که قربانیان ترجیح می‌دهند موارد را گزارش نکنند، زیرا پلیس انگلیس به بیشتر این گزارش ها توجه نمی کند و قربانیان مورد حمایت نمی‌گیرند.»
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا