امتناع مسلمانان از فروش محصولات حرام در انگلیس بحث‌برانگیز شد
امتناع مسلمانان از فروش محصولات حرام در انگلیس بحث‌برانگیز شد
سیاست جدید فروشگاه‌های زنجیره‌ای «مارکس اند اسپنسر» انگلیس برای مختار کردن کارکنان مسلمان در فروش یا عدم فروش محصولات حرام، با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد.
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب: 2168
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از روزنامه «Telegraph» نوشت، اتخاذ این سیاست جدید منجر به ایجاد شکافی میان فروشگاه‌های بزرگ موادغذایی انگلیس در مورد اینکه چرا باید فروشندگان مسلمان از ارائه برخی خدمات معاف باشند، شده است.
در مقابل این اقدام مارکس اند اسپنسر(M & S)، فروشگاه زنجیره‌ای «سینزبریز» (Sainsbury’s) انگلیس اعلام کرد: ما با صدور یک دستورالعمل رسمی عنوان کرده‌ایم که دلیلی وجود ندارد که فروشندگان به دلایل دینی از فروش بعضی از محصولات خودداری کنند.
سخنگوی سینزبریز گفت: ما ضمن مشورت با گروه‌های دینی به این تصمیم رسیده‌ایم!
فروشگاه زنجیره‌ای «تسکو» (Tesco) انگلیس نیز اعلام کرد: «منطقی نیست» که کارکنانی استخدام شوند که به دلایل دینی به برخی اقلام خاص دست نمی‌زنند.
فروشگاه‌ «موریسونز» (Morrisons) در «برادفورد» نیز که تعداد قابل توجهی مسلمان دارد، در این باره عنوان کرد: ما به عقاید کارکنانمان احترام می‌گذاریم و در کنار کارکنانی که به دلایل فرهنگی و دینی از ارائه محصولات خاص اجتناب می‌کنند، کار می‌کنیم.
مارکس اند اسپنسر به کارکنان مسلمان خود که تمایل ندارند مشروبات الکلی یا گوشت خوک ارائه کنند، اعلام کرده که می‌توانند به صورت محترمانه از مشتریان بخواهند تا به دیگر فروشندگان مراجعه کنند.
هفته گذشته در یکی از فروشگاه‌های مارکس اند اسپنسر در مرکز لندن، مشتریانی که با مشروبات الکلی و گوشت خوک در صف خرید بودند، با امتناع محترمانه فروشنده مسلمان مواجه شدند و از این مسئله ابراز شگفتی کردند.
سخنگوی مارکس اند اسپنسر در پاسخ به مشتریان خود عنوان کرد: بعضی از کارمندان ما مسلمان هستند و محدودیت‌هایی در زمینه برخی مواد غذایی دارند و نمی‌توانند اقلام خاصی را به مشتریان بفروشند و در ساعت‌های خاصی نیز برای انجام اعمال عبادی از ارائه خدمات معذور هستند.
وی افزود: سیاست احترام به ادیان، در تمامی ۷۰۰ شعبه مارکس اند اسپنسر در حال انجام است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا