لزوم برخورد قانونی با مروجان اسلام‌هراسی
لزوم برخورد قانونی با مروجان اسلام‌هراسی
اصحاب رسانه و نمایندگان سازمان‌های مدنی در نشست سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی(آیسسکو) وابسته به سازمان همکاری اسلامی بر ضرورت برخورد قانونی با مروجان اسلام‌هراسی تأکید کردند.
دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب: 5850
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از اینا، کارشناسان و اصحاب رسانه و نمایندگان سازمان‌های مدنی در نشست سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان همکاری اسلامی(آیسسکو) که با هدف بررسی راهکارهای مقابله با پدیده اسلام‌هراسی از ناحیه قانونی و رسانه‌ای در لندن برگزار شد، تأکید کردند: پدیده اسلام‌هراسی با میثاق سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر و همه توافقنامه‌های بین‌المللی در این رابطه در تعارض است.
شرکت‌کنندگان در این نشست خواستار افزایش همکاری میان دولت‌ها، مؤسسات مدنی و رسانه‌های گروهی برای مقابله با کسانی شدند که در پشت پدیده اسلام‌هراسی قرار دارند و برخورد با آن‌ها به عنوان افراد مخالف صلح و حقوق بشر ضروری بوده چراکه تهدیدی برای تلاش‌های بین‌المللی هستند که به منظور تقویت گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و نشر ارزش‌های همزیستی، تفاهم و احترام متقابل میان همه انسان‌ها، انجام می‌شود.
در بیانیه پایانی این نشست از سازمان‌های بین‌المللی دولتی و سازمان‌های مدنی خواسته شد برای عملی کردن توافقنامه‌ها، بیانیه‌ها، مصوبات، قوانین داخلی و بین‌المللی که بر تفاوت میان آزادی بیان و اهانت به ادیان از سوی برخی رسانه‌ها تأکید دارند، با یکدیگر همکاری کنند.
در این بیانیه همچنین از رسانه‌های غربی خواسته شده است به اصول انصاف و تفاوت قائل نشدن در پوشش خبری حوادث، تلاش برای ایجاد روابط انسانی مسالمت‌آمیز، همزیستی و گفتمان میان جوامع انسانی پایبند باشند.
شرکت‌کنندگان در این نشست بر ضرورت مسئولیت‌پذیری در آزادی بیان تاکید کرده و از مؤسسه‌های رسانه‌ای خواستند برای ترویج پیام‌های رسانه‌ای در راستای میراث فرهنگ انسانی و احترام به ادیان به‌ویژه دین اسلام و فرهنگ اقلیت‌های مسلمان در غرب در چارچوب تسامح، پایبندی به اصول اولیه اخلاق روزنامه‌نگاری و دوری از تنفر و نژاد‌پرستی تلاش کنند.
در این نشست همچنین، نمایندگان جوامع مدنی مسلمانان و مؤسسات اسلامی به تقویت بیانات رسانه‌ای و تعامل مثبت با رسانه‌ها، اجرای برنامه‌های فرهنگی و رسانه‌ای برای اظهار چهره حقیقی اسلام و ایجاد فضای گفت‌و‌گو میان افراد جامعه برای مقابله با کسانی که مروج خشونت و تبعیض هستند، دعوت شده‌اند.
گفتنی است، این نشست که در روزهای شنبه و یکشنبه با حضور کارشناسان قوانین بین‌المللی و حقوق بشر و تنوع فرهنگی و نمایندگانی از سازمان‌های مدنی مبارزه با تبعیض نژادی و برخی اصحاب رسانه، دانشجویان و پژوهشگران برگزار شد؛ موضوعاتی چون پدیده اسلام‌هراسی و اهانت به ادیان از منظر قوانین بین‌المللی و حقوق بشر و نقش سازمان‌های مدنی در مقابله با اسلام‌هراسی از نظر قانونی و حقوقی بررسی شد.
Share/Save/Bookmark